Porovnanie nákladov
Porovnanie nákladov na vykurovanie infrapanelmi
Náklady na prevádzku vykurovania sa skladajú z radu položiek
Náklady na vykurovanie tvoria podstatnú časť prevádzkových nákladov domácností a odporúčame pri výbere vykurovacieho systému brať vykurovací systém ako súčasť domácnosti so všetkými ďalšími nákladmi na prevádzku, údržbu, revíziu ale aj paušálne platby a celkovú životnosť vykurovacieho systému a nadväzujúcich technológií. V neposlednom rade je potreba brať do úvahy náklady vzniknuté pri havárií či poškodení zariadenia.
1) Tepelná strata objektu
TS objektu tvorí náklady na výrobu tepla odpovedajúcej tepelnej strate domu pre dosiahnutie požadovanej teploty v priestore. Táto hodnota je priamo závislá na teplo-izolačných vlastnostiach stavebnej konštrukcie, je úplne rozhodujúcim faktorom, čím menšie číslo, tým nižšia spotreba.
Infrapanely efektívnejšie a rovnomernejšie prehrievajú priestor, neprekurujú lokálne murivo ako radiátory, vysušia ho a zlepšujú jeho parametre, teplo pri strope je nižšie než u kovekčného kúrenia, teplo sa nestráca do podložia ako pri podlahovom kúrení a tým pri rovnakých tabuľkových parametroch v reálnej prevádzke dosahuje stavba nižšie tepelné straty ako u iných systémov vykurovania.
2) Teplota na ktorú je priestor vykurovaný
– v zásade vychádza z výpočtu tepelných strát kedy sú hodnoty pre domácnosti / firmy tabuľkovo dané. Reálne prevádzkové náklady tak nemožno ľahko porovnať medzi dvoma rovnakými domami, lebo tieto hodnoty sa líšia v radoch jednotiek stupňov a ďalej tiež v závislosti na type regulácie / vetrania. Niektorí predajcovia nie len infrapanelov uvádzajú výpočty tepelných strát a náklady na vykurovanie na hodnoty aj nižšie než 20°C. Tu je treba dávať dôkladný pozor a informovať sa na akú teplotu bol výpočet pripravený..
Infrapanely Wellina sú našou spoločnosťou dimenzované štandardne na 22°C v celom priestore vrátane chodieb a na 24°C pre kúpeľne. Vykurovacie dni vždy odpovedajú danej lokalite počítame prevádzku po celú dobu vykurovacej sezóny bez útlmu v priebehu dňa.
3) Na vonkajšej teplote a prevádzkových dňoch v priebehu vykurovacej sezóny
a to mierna alebo extrémna zima, rozdiely môžu byť aj viac ako 10%. Pri obdržaní kalkulácie venujte tiež pozornosť počtu vykurovacích dní a priemernému počtu prevádzkových hodín infrakúrenia. Často sa stretnete s tým, že čas behu infrapanelov môže byť 4-5 hodín denne pre plnohodnotné kúrenie, čo je v bežných podmienkach nereálne a systém by musel byť značne predimenzovaný ako akumulačná pec. Minimálny čas v priemere vykurovacej sezóny musí byť 8-10 hodín!
Návrh riešenia vykurovania infrapanelmi Wellina je vždy riešený pre danú lokalitu a typ stavby, preto VŽDY stavbu zameriavame osobne a výpočet obsahuje takiež informáciu o umiestnení objektu v krajine (intenzita vetru) a vypočítané prevádzkové náklady sú vždy vyššie než potom reálne aby sme udržali kladné hodnotenie našej firmy, pretože nepotrebujeme pristupovať k technikám klamania spotrebiteľa atď..
4) Prevádzkové náklady takiež musia obsahovať náklady na údržbu a servis.
V prípade zložitých technológií, vodných obehových sústav, čerpadiel, výmenníkov, ventilátorov, horákov, akumulačných nádob, komínov a ďalších sa môžu ročne zvyšovať prevádzkové náklady o tisíce korún (CZK). Avizovaný úsporný ale zložitý systém môže v ročných nákladoch byť drahší ako iné riešenia.
Infrapanely Wellina nevyžadujú žiadne doplnkové náklady na prevádzku, údržbu, revíziu a ďalšie. Ročné náklady na tieto položky sú tak nulové. Použité hi-tech patentované materiály, absencia mechanických pohyblivých súčastí a elektroniky – to všetko predlžuje životnosť infrapanelov nad rámec bežných vykurovacích sústav.
Náklady na obstaranie a realizáciu kompletného systému vykurovania.
Do prevádzkových nákladov je vhodné rozpočítať aj náklady na zaobstaranie vykurovacej sústavy a jej amortizácie v priebehu napríklad 20 rokov. Náklady na zaobstaranie je potreba brať komplexne a spravidla je potreba sčítať náklady:
- projekcia vykurovania či už projektantom domu / niekedy aj realizačnou firmou,
- plocha technického zázemia – cena za 1 m2 domu je cca 50-100 000 Kč,
- príprava domu na vykurovaciu sústavu – napríklad podlahové kúrenie vyžaduje dodatočnú izoláciu, reflexnej vrstvy.
- inštalácia rozvodov tepla – teplovzdušné potrebuje v stropoch, pri podlahovom kúrení rozvody rúrok, registre atď., u radiátorov osadenie do podláh/stien.
- finálne osadenie / zakrytie rozvodov tepla – u podlahového kúrenia sú náklady na nivelačné stierky a komplexnú dopravu materiálu. Čas realizácie rozvodov je u každého systému vykurovania iný, v prípade teplovodných obsahuje desiatky pracovných hodín.
- čas na realizáciu – realizácia stavby sa u mokrých procesov, ktoré musia vyzrieť, predlžuje. U podlahového kúrenia sa musí podlaha vysušiť pre finálne osadenie podlahových krytín, čo sú ďalšie prevádzkové náklady na sušiče alebo prítomnosť stavebnej firmy atď..,
- tlakové skúšky a sprevádzkovanie teplovodných vykurovacích systémov,
Infrapanely Wellina majú nulové náklady na návrh vykurovacej sústavy (zdarma), pre inštaláciu vyžadujú len prívod el. energie. Zapojenie a sprevádzkovanie je veľmi ľahké. Inštalácia nevyžaduje žiadne zmeny konštrukcie domu, inštalácia je suchý proces len sa omietkou zakryje vedenie káblov. Čas realizácie bežného bytu je jeden deň, realizácia rodinného domu 10 miestností cca dva dni. Náklady na dopravu materiálu sú prakticky nulové, panely pre celý RD možno doviezť osobným autom.
Náklady na realizáciu infrakúrenia vrátane elektro materiálu a dopravy k zákazníkovi sú: vysekanie káblov, inštalácia panelov, zapojenie regulácie = cca 10 000 Kč/ byt a cca 20 000 Kč/ dom. Presnú kalkuláciu Vám radi pripravíme nezáväzne a zdarma.
Celkové prevádzkové náklady na vykurovanie domácnosti
Na záver je treba započítať tiež paušálne platby za dodávané energie. Pokiaľ máte napríklad plynové vykurovanie, musíte mať paušálnu platbu za plynovú prípojku ale aj za elektromer. Pokiaľ máte vykurovanie na plyn alebo tuhé palivo, máte bežnú spotrebu el. energie v bežnom tarife D02 za plnú cenu.
Pokiaľ vykurujete infrapanelmi, máte vždy nižšiu sadzbu D57d pre celú domácnosť 20 hodín denne polovičnú cenu el. energie. Pri porovnaní napríklad s plynovým vykurovaním vždy počítajte paušál s bežnou spotrebou.
Do celkových prevádzkových nákladov sa započítavajú vyššie uvedené položky:
- náklady na vykurovanie,
- náklady na realizáciu a sprevádzkovanie vykurovacej sústavy,
- náklady na prevádzku všetkých elektrospotrebičov podľa tarifu,
- náklady na opravy, revízie, čistenie, amortizáciu zariadenia.
Prehľad najčastejších vykurovacích sústav nezávislého odborného portálu TZB-info.
Porovnanie je vykonané pri tomto zadaní:
- tepelná strata domu 7K2, podlahová plocha RD 150m2,
- stredné klimatické pásmo (-15°),
- počet osôb 4, príprava TUV 50l / deň/osobu / 365dní v roku
- tarif el. energie pre vykurovanie D54d, tarif pokiaľ domácnosť nemá el. kúrenie D02, cena podľa cenníka ČEZ 2017, istič do 3x,25A,
- vybavenie domácnosti: umývačka, el. sporák, rúra, mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica, práčka, sušička, osvetlenie, TV, PC, internet,
Infrapanely v porovnaní všetkých dostupných vykurovacích systémov dosahujú prakticky najnižšie náklady na obstaranie / prevádzku / údržbu a amortizáciu vykurovacej sústavy.
Vždy si spočítajte všetky vyššie uvedené náklady a sami vyhodnoťte, ktorý systém vykurovania je pre Vás najvhodnejší
Online návrh
Nezáväzne a zdarma, čas vyplnenia do 1 minúty