Časté otázky – všetko o používaní infrapanelov Wellina

Časté otázky

1) Je možné infrakúrením trvalo temperovať neobývané objekty? (Chalupy, chaty..)

Áno, infrakúrenie Wellina je vhodné ako pre trvalé zaťaženie, tak aj pre nárazové. Vysoká prevádzková spoľahlivosť, bezpečnostná tepelná poistka, odolnosť voči nečistotám a vode (IP65) zaručuje bezpečné a bezporuchové používanie.

Výhodou je možnosť napojenia infrakúrenia na GSM termostat a zapnúť infrakúrenie z režimu temperácie na vyššiu teplotu pred Vaším príjazdom alebo opačne poslaním SMS možno zaistiť stav teploty v miestnosti. Takto možno ovládať komplexne aj viac miestností.

2 ) Staviam nízkoenergetický dom, vyplatí sa aj tu použiť infrapanely?

Áno, aj tu je vhodné použiť sálavé vykurovanie. Nízkoenergetické domy vyžadujú vďaka svojej konštrukcii dodávanie minimálneho množstva tepla. Infrapanely Wellina sa vyrábajú už od príkonu 250W a každú miestnosť možno nadimenzovať presne podľa vypočítaných tepelných strát. Súčasne sa jedná o zdravý spôsob vykurovania podobný ako u kachľových pecí so všetkými výhodami ako je príjemná tepelná pohoda v celom priestore, minimálne vírenie prachu a nízke prevádzkové náklady. Ďalej infrakúrenie šetrí miesto, a vďaka nízkym zriaďovacím nákladom nájde svoje využitie i v nízkoenergetických domoch.

Prevádzkové náklady sú podobné napríklad ako u tepelných čerpadiel, ale s výrazne nižšou zriaďovacou cenou a vyššou prevádzkovou spoľahlivosťou. Vďaka presnej regulácií každej miestnosti individuálne, vykurovacia sústava s infrapanelmi reaguje okamžite. Pri nezávislom meraní tepelnej pohody infrapanely Wellina zaistili lepšiu tepelnú pohodu než podlahové kúrenie, radiátory a kúrenie na tuhé palivá.

3 ) Možno použiť infrakúrenie ako samostatný vykurovací systém?

Infrakúrenie Wellina je konštruované ako energetický, úsporný a spoľahlivý hlavný vykurovací systém. Možno vykurovať od bytov a kancelárií cez rodinné domy a vily až po haly a výrobné závody. Všetko je len otázkou profesionálneho návrhu zaisťovaného našou spoločnosťou zdarma. Infrakúrenie Wellina nie je napojené ako vodné systémy na ťažko regulovaný okruh, každý infrapanel je zapojený cez termostat samostatne do elektrickej siete a teda sa jedná o decentralizované kúrenie s možnosťou modulárneho rozširovania. Napríklad pokiaľ budete pristavovať RD u plynového vykurovania je treba dokúpiť buď nový silnejší kotol alebo nový druhý do novej pristavenej časti. Infrakúrenie Wellina v tomto prípade len rozšírime o potrebný počet telies v nových miestnostiach a skontroluje sa záťaž hlavného ističa a prípadne sa posilní o potrebný počet ampér. Infrakúrenie Wellina je hlavne využívané ako vykurovací systém s možnosťou ďalšieho bezproblémového rozširovania pri navýšení vykurovacej plochy.

Vysoká prevádzková spoľahlivosť predurčuje použitie infrapanelov pre stavby s dlhodobou prevádzkou a používaním. Pokiaľ potrebujete riešenie na rok / dva sú vhodnejšie lacné konvektory, ktoré za túto dobu vyššími prevádzkovými nákladmi nepresiahnu cenu obstarania infrapanelov Wellina. Pre viac ako tri roky používania je už investícia do úsporného vykurovania výhodná.

4 ) Možno použiť infrakúrenie ako doplnok k existujúcemu spôsobu vykurovania?

Áno, infrakúrenie Wellina je štandardne používané ako hlavný samostatný vykurovací systém a vďaka širokej škále príkonov vykurovacích telies možno každú miestnosť osadiť optimálnym typom s ohľadom na vypočítanú tepelnú stratu miestnosti a množstvo dodaného tepla z iných zdrojov. Infrakúrenie je riadené priestorovým termostatom reagujúcim na teplotu vzduchu a správnym nastavením možno zvoliť, ktorý z vykurovacích systémov v miestnosti bude uprednostnený. Možno kombinovať infrakúrenie Wellina s ľubovoľným zdrojom tepla ako sú krby, radiátory, podlahové kúrenie, klimatizácia a ďalšie..

Veľmi často sa rieši prechodné obdobie na začiatku a na konci vykurovacej sezóny, kedy nie je výhodné ohrievať celú obehovú sústavu napríklad vodného vykurovania (plyn, TČ, tuhé palivá..) a je potreba prikurovať len v krátkych časoch v obývacej izbe, kúpeľni a podobne, takto možno skrátiť hlavnú vykurovaciu sezónu až o mesiac (14 dní začiatok a 14 dní koniec) a ušetriť nemalé náklady na vykurovanie. Investícia do infrapanelov ako doplnkového vykurovania má veľmi krátku dobu návratnosti.

5 ) Staviame dom z polystyrénových tvárnic. Múr je zvnútra obložený SDK. Je vhodné použiť infrakúrenie? Koľko ušetrím?

Neušetríte. V tomto prípade nemáte v interiéri dostatočnú akumuláciu tepla pre optimálnu funkciu infrakúrenia. Polystyrén a sadrokartón v hrúbke 1,2cm nemá dostatočnú akumuláciu a museli by sme nahradiť vnútorný sadrokartón za primurovanie napríklad z Ytongu alebo použiť slamovú akumulačnú dosku STRAMIT. Bez týchto opatrení zvyšujúcich akumuláciu tepla je úspora minimálna a infrakúrenie Wellina bude hlavne dizajnové kvalitné vykurovanie so sálavou zložkou spríjemňujúce tepelnú pohodu v miestnostiach. Pokiaľ však namiesto polystyrénu použijete minerálnu vatu, bude akumulácia tepla v dostatočnej miere a infrakúrenie Wellina bude pracovať optimálne.

Taktiež možno panely inštalovať na strop a akumuláciu posilniť v podlahe. Doporučené podlahové krytiny sú drevo / dlažba a podobne.

I keď v tomto prípade usporíte minimálne náklady, stále v porovnaní s bežnými systémami vykurovania získate s infrapanelmi príjemnejšiu tepelnú pohodu, bezprašnú prevádzku, vysokú spoľahlivosť vykurovacieho systému a teda nulové náklady na údržbu a servis.

6 ) Zvažujem do nového RD použiť rekuperáciu, je možné ju používať s infrakúrením?

Áno, možné to je. Infrakúrenie je zdrojom tepla ako ostatné typy vykurovania, len s vyššou účinnosťou vykurovania priestoru. Znížením tepelných strát vetraním a rovnomernou distribúciou tepla v miestnostiach celkové náklady na vykurovanie mierne klesnú. Vzhľadom k nízkym prevádzkovým nákladom infrakúrenia Wellina a výške úspor pri použití rekuperácie s ohľadom na jej zriaďovacie náklady a údržbu je samozrejme otázkou zváženia jeho použitia a výpočtu návratnosti investície.

Napríklad novostavba v NED alebo pasívnom štandarde kedy sa o rekuperciách uvažuje, sú náklady na vykurovanie pri ploche domu cca 150m2 cca 15 000 Kč / rok. Rekuperáciou možno usporiť 10-20% nákladov = cca 2 – 3 000 Kč / rok. Návratnosť investície tak presahuje životnosť celého systému rekuperácie.

7 ) Rád by som skombinoval krbové kachle s infrakúrením. Je to možné?

Áno. Infrakúrenie Wellina spravidla používa k regulácií teploty bežné priestorové termostaty, ovládané teplotou vzduchu v miestnosti. Pokiaľ z akéhokoľvek zdroja dodáte do miestnosti dostatočné množstvo tepla, termostaty infrapanely vypnú až do doby keď v miestnosti poklesne teplota pod nastavenú hodnotu. Infapanely možno teda bez obsluhy používať s akýmkoľvek iným zdrojom tepla.

Nízke prevádzkové náklady na vykurovanie s infrapanelmi Wellina sú tiež na zváženie investície do vykurovania krbom, rada naších zákazníkov, ktorí stavajú ďalšie nehnuteľnosti, už po skúsenostiach s prevádzkou infrapanelov nad vykurovaním krbom neuvažujú. Náklady na prevádzku krbu, výstavbu a práce s prípravou dreva a upratovaním interiéru spravidla prevažujú nad prevádzkou len el. sálavého vykurovania.

8 ) Mám konvektory a rád by som ich vymenil na infrapanely. Naozaj usporia až polovicu prevádzkových nákladov?

Áno, infrapanely fungujú na inom, účinnejšom spôsobe ohrevu miestnosti.

Konvektory ohrievajú priamo vzduch cez vysokoteplotné kovové špirály. Z konvektora vychádza ohriaty a „prepálený“ vzduch s čiastočkami sadzí vzniknutými prepálením prachových častíc na vykurovacej špirále. Teplý vzduch stúpa zo, spravidla, pod oknami umiestneného konvektora po rámoch okien a jeho sklenených tabuľkách, teda po časti miestnosti s najvyššou tepelnou stratou, smerom ku stropu, kde vďaka vniknutej cirkulácií opäť na druhej strane miestnosti klesá ochladený k podlahe a je nasávaný konvektorom spolu s „nazbieraným“ prachom a situácia sa opakuje. Efektom je nerovnomerne rozloženie teplôt v miestnosti s rozdielom 5-8°C medzi podlahou a stropom. Steny sú chladnejšie a kondenzuje na nich vzdušná vlhkosť = suchý vzduch alebo plesne na stenách. Vzduch je znehodnotený a je potreba častejšie vetrať, pri podlahe máme chladnejšie a aby sme získali príjemnú tepelnú pohodu je potreba miestnosť mierne prekúriť a teplo „stlačiť“ k podlahe. Konvekčné vykurovanie neefektívne odovzdáva teplo do priestoru, ťažko sa reguluje a nedosahuje optimálnu tepelnú pohodu.

S infrakúrením Wellina k takto výrazným negatívnym javom nedochádza. Sálavé vykurovanie ohrieva pri správnom umiestnení na zvislé steny celý priestor miestnosti rovnomerne s rozdielom teplôt medzi podlahou a stropom do cca 1-2°C. Murivo má vyššiu teplotu než vzduch a je teda trvalo vysušené a nedochádza ku kondenzovaniu vzdušnej vlhkosti a znižovaniu relatívnej vlhkosti vzduchu. Nedochádza k prepaľovaniu prachových častíc, infrakúrenie Wellina je vhodné aj pre alergikov. Je držiteľom prestížneho certifikátu medzinárodnej spoločnosti pre výskum elektro smogu IGEF a vďaka nemu získavate istotu kvalitného a zdravého vykurovania. Infrapanely Wellina dosahujú maximálnych teplôt cca 95°C, teda najoptimálnejšie teploty pre trvalé vykurovanie obytných priestorov, teploty nad 100°C  nie sú vhodné s ohľadom na vysokú intenzitu tepla. Vysoké teploty sa negatívne prejavujú vo vnímaní tepelnej pohody v miernosti (pálenia tváre v blízkosti panelu). Priemyslové vykurovanie doskovými telesami s teplotami nad 100°C nie je všeobecne doporučené pre vykurovanie obytných priestorov a to s ohľadom na vyššie prevádzkové náklady, horšiu tepelnú pohodu a nutnosť umiestnenia na menej vhodné miesto na strope. Vykurovacia guľa Rondo 600 je teda doporučovaná pre umiestnenie vo výške dolného okraja min. 180 cm nad podlahou, a vďaka svojmu tvaru a kruhovému sálaniu do všetkých strán netrpí obmedzením smerových pôsobením ako iné rovnaké doskové telesá.

Účinnosť infrapanelov Wellina potvrdzuje nezávislá štúdia účinnosti, ktorá stanovuje pomer účinnosti sálavého a konvekčného vykurovania u novostavieb Eg=0,55 a u starších stavieb Eg=0,65. Teda na 1KW konvekčného vykurovania je potreba v infrakúrení 0,65 resp., 0,55 KW.

 

 

9 ) Staviame drevostavbu, konštrukcia: OSB, vata 16cm, OSB, sadrokartón. Je infrakúrenie vhodné i u týchto sendvičových stavieb?

Áno, infrakúrenie Wellina je do tohto domu vhodné a svojim princípom sálavého vykurovania i doporučené. Len si treba zvoliť zloženie jednotlivých vrstiev konštrukcie s ohľadom na akumuláciu tepla a elimináciu vzduchových medzier. To znamená že všetky vrstvy obvodovej konštrukcie musia byť v kontakte. Napríklad sadrokartón by mal byť priamo našrobovaný na OSB dosku, prípadne pri použití nosného rastru by mala byť vzniknutá vzduchová medzera vyplnená minerálnou vatou. Pokiaľ je už konštrukcia hotová, prípadne je stavba dodávaná na kľúč hotová so vzduchovými medzerami, doporučujeme vniknuté medzery vyfúkať izolačným materiálom, napríklad klimatizérom a pod. alebo na vnútornú stranu vonkajšej obvodovej steny doplniť akumulačné dosky: ekopanely. Drevostavby s izoláciou z minerálnej vaty alebo ovčej vlny majú vynikajúci pomer akumulácie a absorpcie tepla a s infrakúrením Wellina predstavujú ideálnu kombináciu.

Výhodou infrapanelov v drevostavbách je tiež ich vysušenie, stavby sú spravidla realizované ako difúzne uzatvorené a infrapanely zvyšujú povrchovú teplotu vnútornej časti konštrukcie a tým dochádza k prenosu vlhkosti steny do vzduchu, ktorý sa odvetráva.

Infrapanely tak predlžujú životnosť drevostavieb, rovnako ako kachľová pec v zrubových chalupách.

10 ) Mám problém s vlhkosťou v kúpeľni a pri interiérovom bazéne. Na stenách mi kondenzuje voda a vznikajú plesne. Pomôžu infrapanely?

Áno, infrakúrenie Wellina splňuje prísne bezpečnostné normy a je certifikované pre dlhodobé použitie v rámci technologického krytia IP65 (odolnosť proti tryskajúcej vode zo všetkých smerov a voči nečistotám úplne). Sálavé vykurovanie svojim princípom primárne ohrieva všetky pevné predmety v miestnosti a ešte len od týchto predmetov sa ohrieva vzduch. Tým je zaručená na plochách, kam sálavé kúrenie pôsobí, vyššia teplota ako je teplota vzduchu a dochádza k jej vysušeniu. Naviac infrakúrenie Wellina pôsobí rovnako ako keď v lete vyjdete z bazénu na slniečko a v danom prostredí cítite lepšiu tepelnú pohodu. S infrapanelmi sa aktuálne tiež často realizujú tzv. solárne lúky, kedy sa kombinujú uv-lampy (solárko) a infrapanely pre príjemné teplo v prostredí evokujúcom pláž a podobne.

Infrakúrenie je pre použitie vo vlhkých prostrediach s dôrazom na vysušenie vhodné a doporučené umiestnenie a potrebné príkony navrhuje naša projekčná kancelária nezáväzne a zdarma, stačí len vyplniť náš on-line formulár.

11 ) Prevádzkujem hotel s viacerými izbami a chcem mať celý vykurovací systém pod kontrolou. Je možné infrakúrenie ovládať aj cez internet?

Áno, iste, infrakúrenie Wellina je veľmi jednoduché napojiť na ktorýkoľvek bežne používaný regulačný systém a naši technici sú schopní navrhnúť individuálne riešenie presne podľa Vašich požiadaviek. Regulácia teploty v izbách je riešená umiestnením priestorových termostatov v každej miestnosti po jednom kuse. Reguláciu panelov je možné ovládať aj s ohľadom na otvorenie okien, kedy sa kúrenie automaticky vypína, prípadne možno nastaviť termostaty na ovládanie len v určitom rozsahu napr. +- 3°C a podobne. Spolupracujeme s radou dodávateľov termostatov, rezervačných systémov, centrálnych riadiacich jednotiek s www rozhraním a ďalšími. Po analýze Vašich požiadaviek zvolíme funkčné a ekonomicky najvýhodnejšie riešenie. Nie sme limitovaný prakticky žiadnou Vašou požiadavkou.

Pre prevádzku hotelu s viac izbami je elektrické kúrenie najoptimálnejšie. Veľmi dobre sa reguluje, každú izbu možno ovládať individuálne, vždy máte prehľad o aktuálnej teplote a spotrebe. Referenčných stavieb máme celú radu a radi poskytneme kontakty na prevádzkovateľa týchto zariadení.

12 ) Je dôležité optimálne umiestnenie infrapanelov v miestnosti pre najnižšie prevádzkové náklady a príjemnú tepelnú pohodu? Umiestnenie strop / stena je tiež dôležité?

Umiestnenie telies hrá zásadnú rolu pre samostatnú funkciu infrakúrenia a nesprávnou voľbou možno účinnosť radikálne znížiť až na úroveň konvekčného vykurovania. Obecne pre správnu funkciu infrakúrenia platí, že vykurovací panel by mal „vidieť“ do priestoru na čo najväčšiu plochu obvodového muriva, stien, stropov a podláh. Pre lepšiu predstavu si zameňte infrapanel za lampu s tienidlom svietiacom pod uhlom cca 90° s výkonom cca 80% z celkového výkonu telesa, zvyšných 20% sa šíri úmerne ďalej do strán. Pokiaľ túto lampu umiestením na strop do výšky cca 2,6m, tak ohreje podlahu cca 4-5m, v priemere. Pokiaľ je miestnosť menšia, tak sa ohreje primeraná časť zvislých stien. Pokiaľ umiestnim infrapanel na stenu v miestnosti 4×5 m infrapanel ohreje celú protiľahlú stenu, väčšiu časť bočných stien, strop aj podlahu. Primárne ohriata plocha pri umiestnení telesa na zvislej stene ja teda výrazne väčšia oproti umiestneniu na strope a rovnomernosť prehriatia infrapanelmi Wellina dosahuje lepších hodnôt. Umiestnenie na strope je na sálavé vykurovanie menej vhodné.

Ďalej vďaka konštrukcií infrapanelov Wellina je dosahovaná na prednej strane optimálna teplota cca cca 95°C a na zadnej strane cca cca 60°C. Medzi zadnou stranou infrapanelov a stenou je vzduchová medzera s funkciou vytvorenia mierneho konvekčného prúdenia vzduchu. Výhodou tohto, už od roku 1998 používaného konštrukčného riešenia, je optimálny pomer sálania a konvekcie. Rovnomernosť prehriatia miestnosti je týmto ďalej zlepšená a v miestnosti nevznikajú lokálne prekúrené miesta s negatívnym vplyvom na celkové prevádzkové náklady a tepelnú pohodu. Cirkulácia vzduchu je len v minimálnej miere a nemá zásadný vplyv na vírenie prachových a peľových častíc. Preto je infrakúrenie Wellina doporučované aj pre alergikov. Infrapanely Wellina na zadnej strane majú hladký, vysoko leštený nerezový plech s emisivitou blízkou nule a teda nevytvárajú sálavé teplo, ktoré by ohrievalo stenu za infrapanelom.

Zo všetkých konštrukcií infrapanelov sú infrapanely Wellina na trhu najdlhšie z hľadiska histórie výroby, vývoja technológií a účinnosti. Máme tiež typy, ktoré majú kruhový spôsob sálania, panely ktoré vykurujú na obe strany, voľne stojacie a ďalšie riešenia, a teda pre Vás vždy navrhneme najúčinnejšie riešenie a na rozdiel od konkurencie nemusíme robiť kompromisy!

Tip: pokiaľ pripevníme tepelnú izoláciu na zadnú stranu infrapanelov a izolácií zabránime ohrevu vzduchu medzi zadnou stranou infrapanelov a stien, teplota v prednej časti môže dosahovať 115°C až 120°C pri rovnakom príkone a rozmere panelu. Táto teplota však nie je ideálna s ohľadom na jej vysokú intenzitu posobiacu na pokožku v blízkosti infrapanelov a telesa a je potreba ich umiestniť menej vhodne na strop s efektom nižšej cirkulácie vzduchu s efektom zníženia rovnomernosti prehriatia miestnosti. Ďalej infrapanely s vysokou teplotou na povrchu intenzívnejšie prehrievajú stenu/strop/podlahu a tým ich prekurujú a zvyšuje sa tepelná strata prestupom tepla stenou, a teda rastú prevádzkové náklady infrakúrenia. Toto opatrenie s izoláciou zadnej strany panelu doporučujeme len v špecifických prípadoch, ktoré vždy konzultujte so svojim odborným predajcom.

Presné pozície umiestnenia infrapanelov nikdy nenavrhujte sami podľa „zaručených návodov“ na internete. Aj na týchto odborných stránkach nie sú uvedené všetky detaily, ktoré násobne presahujú možnosti textovej časti a tiež sú našim know-how získavaným už od roku 2005 respektíve od roku 1998, keď výrobca infrapanelov spol. Redwell Manufaktur Gmbh uviedla na trh svoje produkty. Návrh umiestnenia Vám vždy pripravíme individuálne podľa projektu či osobného zamerania v danej stavbe, čo je riešené nezáväzne a zdarma.

13 ) Kúpil som starší rodinný dom a mám problém s vlhkosťou. Do výšky 1m nad podlahou mám stopy vlhkosti a omietka miestami opadáva. Infrakúrenie murivo vysušuje, bude vhodné jeho použitie aj v tomto priestore?

Pravdepodobne nie. Vami popisovaný stav najskôr znamená, že zdroj vlhkosti je trvalého charakteru. Na vysušenie sa vždy časť výkonu spotrebováva pri vysušení a pokiaľ je vzlínanie vlhkosti trvalé, náklady na vysušenie môžu byť relatívne vysoké. Ďalej pri dlhodobom používaní môže dôjsť k zasoleniu muriva a jeho kvalitatívnej degradácii. Doporučujeme pred použitím infrakúrenia Wellina celý dom odizolovať od spodnej vlhkosti obkopaním alebo použiť elektroosmózu a ďalšie spôsoby, ktoré Vám odporučí špecializovaná spoločnosť na sanáciu stavieb. Je ekonomicky výhodnejšie riešiť príčinu než dôsledok.

Naša spoločnosť za radu rokov pôsobenia na trhu spolupracuje s mnohými firmami zaoberajúcimi sa sanáciou a vysušením, radi vám odporučíme vhodné riešenie tak, aby vlhkosť klesla a infrapanely bolo možné použiť a zároveň dosahovali najvyššiu účinnosť.

Zvyškovú alebo dočasnú vlhkosť infrapanely bez problémov v priebehu jednej až druhej vykurovacej sezóny odstránia. Taktiež u novostavieb infrakúrenie skracuje čas vysušenia stavby riešenia mokrou cestou za niekoľkonásobne kratší čas, než bežné konvekčné vykurovanie.

14 ) Rekonštruujem starší RD, obvodové murivo je z plynosilikátových tvárnic hrúbky 30cm. Aký výkon budem potrebovať pre miestnosť 30m3?

Tento typ použitých stavebných materiálov je v dnešnej dobe z hľadiska platných noriem pre prístupnú tepelnú stratu budov nevyhovujúci. Tepelnú stratu miestnosti je potrebné najprv znížiť a až potom uvažovať o spôsobe vykurovania a jeho parametroch. Ako izolačné materiály odporúčame:

  1. minerálnu vatu pre svoju difúznu schopnosť a dobré izolačné vlastnosti. Bežne sa pre toto murivo aplikuje 10-16cm kontaktného zateplenia.
  2. štandardný polystyrén alebo grafitový – infrapanely steny vysušujú a tak nevzniká riziko vlhnutia interiéru a vznik plesní. Doporučujeme cca 12 -16 cm zateplenie.
  3. vnútorné zateplenie – difúzne – zvnútra našróbovať na obvodové vnútorné steny akumulačné dosky – ekopanely. Prípade využiť PUR panely s absorpčnými injektážami v panely, ktoré dokážu pracovať so zmenami vlhkosti vzduchu a zabraňujú roseniu za panelom a pri správnom návrhu hrúbky nevzniká riziko posunu rosného bodu medzi stenu a PUR panel – viac na www.remes.cz

Po dosiahnutí nižších tepelných strát možno hovoriť o príkone infrakúrenia pre danú miestnoť cca 600W.

Návrh riešenia vykurovania však vždy nechajte spracovať našich odborných technikov, ktorí na stavby jazdia zdarma a nezáväzne. Návrh pripravíme pre každú miestnosť samostatne, spočítame príkony a celkové prevádzkové a obstarávacie náklady na sálavé vykurovanie infrapanelmi Wellina.

15 ) Uvažujem o stavbe z tvárnic izoblok, ide o systém strateného debnenia s polystyrénom vo vnútri tvárnice. Jedná sa o vhodný materiál pre sálavé infrakúrenie Wellina? Prípadne môžete odporučiť ďalšie vhodné materiály?

Áno, tvárnice Izoblok, Durosol a ďalšie podobné typy tvárnic sú pre sálavé vykurovanie vhodné. Cement triesková stena v hrúbke cca 6cm a 10cm liateho betónu z vnútornej časti miestnosti je ideálnym akumulačným jadrom a 10cm polystyrénu tvorí dostatočnú tepelnú izoláciu. Medzery medzi časťami polystyrénu zase tvoria difúzne mosty aby stavba mohla dýchať. Jedná sa teda o optimálny typ tvárnice. V prípade realizácie, infrapanely skracujú čas vyschnutia stavby a znížujú prevádzkové náklady.

Ďalšími doporučenými materiálmi sú:

• Ytong • Ytong Lambda
• Porobeton • Porotherm, Heluz atď…
• Plná tehla • Liapor
• Masiv drevo (roubenky) • Sendvičové konštrukcie drevostavieb
• Vápenopieskové tehly v kombinácií s EPS • Murovacie bloky GT
a ďalšie… pre bližšie informácie k použitým konstrukčným materiálom nás kontaktujte.

Pozor na informácie od predajcov stavebných materiálov a ich tabuľkové hodnoty! Merané parametre ako lambada alebo priestupe tepla U resp. difúzny odpor R, sú výsledkom laboratórnych testov v ideálnych podmienkach pri dokonalom spracovaní stavby. V reálnych podmienkach sú špáry medzi tehlami menej presné, murivo dosiahne bežnú vlhkosť a podobne, reálna stavba v porovnaní s tabuľkovou môže mať až o 20% vyššiu tepelnú stratu. Preto vždy návrhy realizujeme s dostatočnou rezervou, doporučujeme aj tvárnice 44cm protherm a podobne, bez perlitu/minerálnej vaty vo vnútri doplniť o kontaktné zateplenie min. 10 cm a pod. Boj o zákazníka a nadhadzovanie parametrov je nie len v segmente infrakúrenia ( pozor na nápadne lacné produkty), ale aj v oblasti stavebných materiálov.

Tip: Pre nižšie zriaďovacie a prevádzkovanie náklady na vykurovanie sa zamyslite nad použitím kontaktného zateplenia, prípadne na použití tvárnic s najvyšším tepelným odporom. Náklady môžete znížiť až o desiatky percent a rastúce ceny energií skrátia návratnosť vo výške vstupnej investície.

16 ) Infrapanely Wellina majú povrchovú teplotu 95°C, je bezpečné použitie v domácnosti kde máme psa a malé deti? Nepopália sa?

Nepopália. Nízka tepelná vodivosť patentovaného zloženia povrchu infrapanelov, takzvanej emailovej ocele alebo práškovej, vysoko emitovanej farby zaručuje oproti bežne používaným lacným materiálom bezpečné používanie na ktoromkoľvek mieste v miestnosti a pri dotyku nehrozí ani začervenanie pokožky. Infrakúrenie Wellina splňuje všetky normy a požiadavky na bezpečnosť a hygienu používania. Platné certifikáty CE, RW, TUV, GS, IGEF CSA a export do viac ako 25 krajín sveta je významnou devízou rakúskeho výrobcu Redwell Manufaktur GmbH. S kúpou infrakúrenia Wellina máte istotu bezpečného a zdravého spôsobu vykurovania. Vždy si nechajte tieto medzinárodné certifikáty predložiť.

Príklad: Infrapanely sú ako jediné certifikované na prevádzku v Pražskom metre. Ako jediný dodávateľ sálavých infrapanelov sme prešli všetkou požadovanou agendou od zdravotných parametrov, cez technické tak i legislatívne a infrapanely Wellina tak inštalujeme ako do verejných tak najmä neverejných priestorov personálu ako sú šatne / kúpeľne / služobne.

Infrapanely Wellina majú najobsiahlejšiu medzinárodnú certifikáciu a ocenenia odborníkov zo všetkých produktov na trhu!

17 ) Prevádzkujeme kanceláriu na Vinohradoch v suterénnych priestoroch. V súčasnej dobe vykurujem miestnosti vafkami na plyn a nie sme spokojný s nákladmi na vykurovanie ani s kvalitou vzduchu v miestnosti. Je infrakúrenie vhodné a zlepší stav vykurovaného prostredia?

Samozrejme. Infrakúrenie bude v porovnaní s vafkami o viac ako 40% finančne úspornejšie, nebude spaľovaný kyslík ani prachové častice, teplota v miestnosti bude rovnomernejšie rozložená a murivo bude vysušené. Odstráni sa nepríjemný zápach pivničných priestorov a prostredie bude bez plesní a spór. Infrakúrenie znižuje náklady na vykurovanie, prostredie bude príjemnejšie a zdravšie a zamestnanci alebo prípadný klienti sa budú cítiť lepšie.

Doporučujeme vlhkejšie priestory doplniť o kompresorový sušič a v dobe neprítomnosti ho nechať bežať. V bežnej prevádzke pivničných priestorov infrapanely stačia samostatne.

18 ) Vzťahuje sa na infrakúrenie získanie zvýhodnenej sadzby elektrickej energie D57d, takzvané konvektorové?

Áno, pokiaľ budú splnené požiadavky na jej získanie:

  1. V odbernom mieste musia byť riadne inštalované pre vykurovanie objektu infrapanely Wellina – na samotnom blokovom okruhu.
  2. Súčtový inštalovaný príkon sálavých infrapanelov vrátane inštalovaného príkonu akumulačného spotrebiča pre ohrev TUV, pokiaľ je taký spotrebič inštalovaný, musí tvoriť najmenej 40% celkového inštalovaného príkonu v odbernom mieste. Pokiaľ súčtový príkon vykurovacích panelov nesplní túto podmienku avšak odberateľ preukáže, že výkon vykurovacích panelov odpovedá tepelným stratám vykurovaného objektu, má na túto sadzbu nárok. (Zaisťujú naše zmluvné elektromontážne spoločnosti a revízni technici prípadne energetickí autori).
  3. Odberateľ zaistí technické blokovanie vykurovacích panelov v dobách platnosti vysokého tarifu.

Získanie tarifu D57d je teda v prípade vykurovania celého objektu sálavými infrapanelmi Wellina možné a v prípade kombinácie s konvektormi sadzbu nestrácate a máte na ňu stále nárok. Používané sadzby zľavia celoročne prevádzku všetkých spotrebičov v domácnosti.

Pozor ale na novinku od roku 2017 – pre komerčné priestory je potrebné mať samostatné hodiny ako pre bežnú spotrebu, tak aj pre elektrické vykurovanie. Tarif pre infrapanely získate, ale lacnejší tarif sa bude účtovať len pre vykurovanie.

Naša spoločnosť zaisťuje komplexnú realizáciu na kľúč od návrhu, cez realizáciu infrakúrenia, až po získanie kovektorového tarifu a revízie. Všetko zaisťujeme za Vás.

19 ) Funguje infrakúrenie na podobnom princípe ako mikrovlnná rúra?

Nie. Sálavé vykurovanie funguje na podobnom princípe ako kachľová pec. Pokiaľ je napríklad kachľová pec na tuhé palivo zahriata na teplotu cca 90-100°C, tak na jej povrchu vzniká rovnaký druh sálania ako na povrchu infrapanelov. Všeobecne na povrchu všetkých telies ohriatych na väčšiu teplotu než je teplota okolného prostredia, dochádza k odovzdávaniu tepla formou sálania a ohrevu vzduchu. S rastúcou emisivitou povrchu infrapanelu, teda schopnosti povrchu telesa odovzdávať teplo do priestoru vo forme sálania, rastie aj podiel sálavej zložky. Zvolením vhodného povrchu infrapanelu s optimálnym pomerom ohrevu vzduchu a podielu sálavého tepla, sa dosahuje vysoká účinnosť vykúrenia a nízke prevádzkové náklady. Konštrukcia infrapanelov Wellina je navrhnutá a používaná už od roku 1998 a dosahuje vysokú technologickú úroveň, nízke prevádzkové náklady a vysokú prevádzkovú spoľahlivosť. Mikrovlnný ohrev vzduchu je založený na rozkmitaní molekúl vody v potravinách frekvenciou zariadenia 2,45Ghz respektíve 12,24cm. Infrakúrenie pri povrchovej teplote cca 95°C sála na vlnovej diaľke cca 9um resp. O,2 kHz. Infračervené teplo priamo nadväzuje na svetelné spektrum a od mikrovlniek sa líši v niekoľkých bodoch. Infračervené a mikrovlnné spektrum nemá nič spoločného a použitie infrapanelov Wellina je prirodzeným spôsobom vykurovania podobné ako u kachľových pecí. Jedná sa tak o preverený spôsob vykurovania overený medzinárodným certifikátom CE, RW TUV, GS, IGEF, CSA a distribúciou do viac ako 35 krajín sveta. Infrapanely Wellina naviac splňujú prísne normy pre udelenie certifikátu IGEF od medzinárodnej spoločnosti pre výskum elektro smogu a tým zaručujú užívateľom istotu zdravotnej nezávadnosti. Rada produktov tieto normy nemusí splňovať, a preto si vždy nechajte tieto certifikáty predložiť!

Sálavé vykurovanie je najprirodzenejším a najzdravším systémom vykurovania.

20 ) Vo Vašej ponuke sa nachádzajú vykurovacie telesá s teplotou povrchu 95°C a 120°C. Aký je v nich rozdiel? Aký typ telies by ste odporučil pre vykurovanie RD o ploche 120m2, murivo Porotherm 44cm?

Áno, v našej ponuke máme väčšinu typov telies s povrchovou teplotou cca 95°C a dva typy telies s teplotou cca 120°C. Pre vykurovanie bežných RD, bytov, kancelárií a podobne doporučujeme použiť vykurovacie panely s teplotou do 100°C z dôvodu nižšej intenzity sálavého tepla a teda vytvorenia príjemnejšej tepelnej pohody. Pokiaľ sa nachádzate v bezprostrednej blízkosti infrapanelov Wellina, cítite príjemné pôsobenie sálavého tepla, telesá môžu byť umiestnené optimálne na stene vo výške cca 1,5-1,8m a pri dotyku so špeciálnym povrchom s nízkou tepelnou vodivosťou nehrozí popálenie ani začervenanie pokožky. Vykurovacie telesá nad 100°C sú určené pre špecifické použitie. Infrapanel PanelWave je určený do kazetových stropných podhľadov najmä k intenzívnemu ohriatiu tej časti miestnosti, kde sa nachádzajú pracovné miesta a okolný priestor tak môže byť vykurovaný na najnižšom stupni Celzia. Vysoká teplota povrchu znamená vyššiu intenzitu pocitu tepla a nutné umiestnenie mimo dosah osôb do výšky najmenej 1,8m. Umiestnenie na strop zaisťuje len lokálny ohrev podlahovej plochy a nie je vhodný pre celoplošné vykurovanie obytných priestorov, ktoré je vhodné vykurovať infrapanelmi s teplotou cca 95°C umiestnenými na stene zo vzduchovou medzerou pre vytvorenie mierneho konvekčného prúdenia vzduchu. Zaujímavou kombináciou vysokej teploty povrchu a umiestnenia na strop s elimináciou nežiadúceho smerového pôsobenia sálavého tepla je vykurovacia guľa Rondo 600. Guľa sála do priestoru kruhovite do všetkých smerov a to aj smerom hore a je teda vhodná najmä do miestnosti s vyššími stropmi alebo otvorenými schodiskami a do mezonetov. Vzhľadom k teplote povrchu cca 120°C je potreba guľu taktiež umiestniť spodným okrajom najmenej do výšky 180cm. Vykurovacia guľa Rondo vo vyšších miestnostiach teda netrpí nedostatkom vykurovacích panelov umiestnených na strope s teplotou cca 120°C.

Najvhodnejší typ infrapanelov a jeho umiestnenie vždy pripravujú naši odborný technici, ktorý návrh pripravia individuálne pre každý typ stavby aby infrakúrenie dosiahlo na najvyššiu účinnosť s minimálnymi prevádzkovými nákladmi.

Info: Rakúsky výrobca spoločnosť  Infrarot Heizsyteme GmbH sa špecializuje na výrobu sálavého vykurovania už od roku 1998 s distribúciou do viac ako 23 krajín sveta a za túto dobu sa stal lídrom v odbore infrakúrenia. Ponúka jednu z najširších produktových radov vykurovacích panelov na trhu a umožňuje našim odborným predajcom zvoliť najoptimálnejšií typ telesa pre rôzne spôsoby využitia tak, aby sme dosiahli najnižšie prevádzkové a zriaďovacie náklady a najmä aby sme zaistili príjemnú tepelnú pohodu v celom vykurovacom priestore.

Umiestnenie na stene alebo na strope, stacionárne stĺpy sálajúce do miestnosti kruhovite, stropné kazetové prevedenie, vykurovacie gule sálajúce do všetkých smerov, obrazy a zrkadlá, prenosné mobilné vykurovacie panely, štvorcové alebo guľaté telesá, povrchy sklenené a z emilovej ocele alebo hrubšie vhodné pre popisovanie kriedou, teploty povrchov 95°C a 120°C a ďalšie možnosti prevedenia dávajú našim zákazníkom istotu voľby infrakúrenia do každého priestoru bez kompromisov.

21 ) Bývame na rušnej ulici v centre mesta a vykurujeme konvektormi. Každý rok musíme maľovať, pretože steny v okolí konvektorov začernejú. Rada by som si obstarala infrapanely, pretože viem, že takmer nevíria prach a neprepaľujú ho ako v konvektoroch a ku začerneniu stien nebude dochádzať. Ale čo vykurovacie telesá? Nebude sa usadzovať prach na ich povrchu respektíve dajú sa ľahko udržiavať?

Infrapanely Wellina majú hladký, veľmi ľahko čistiteľný povrch. Použiť môžete ľubovoľné čistiace prostriedky okrem abrazívnych pieskov a podobne, povrch bielych panelov je z emailovej ocele odolnej dokonca aj voči kyselinám. Hladké sklo sa dá čistiť bežnými prostriedkami na čistenie okien. Infrapanely Wellina sú certifikované u medzinárodnej spoločnosti pre výskum elektrosmogu  IGEF a na ich povrchu sa pri používaní neusádzajú prachové častice. Infrapanely sú teda prakticky bezúdržbové a ľahko čistiteľné.

So stenou je tomu, bohužiaľ, naopak. Stena býva spravidla hrubá s mikroskopickými výstupmi a na ich povrchu sa prach bude vždy usadzovať. Pokiaľ by povrch panelu bol podobne hrubej štruktúry, bolo by veľmi ťažké ho vyčistiť. Pri používaní infrakúrenia, optimálne umiestneného na zvislej stene, dochádza vo vzduchovej medzere medzi zadnou stranou infrapanelu a stenou k žiadúcej miernej konvekcii a unášané prachové častice sa môžu na hrubom povrchu muriva zachytiť – k ich odstráneniu doporučujeme prachovku. Množstvo prachových častíc však, vzhľadom k minimálnej rýchlosti prúdenia vzduchu, je zanedbateľná a teda i rýchlosť usadzovania je mnohonásobne menšia oproti konvektorom. Vymaľovanie miestnosti vo veľmi prachom exponovaných priestoroch je spravidla nutné po 3-4 rokoch. Prašnosť možno znížiť napríklad práčkami vzduchu s kvalitnými filtrami.

Výhodou sálavého vykurovania je, že neznehodnocujú vzduch v miestnosti, vysúšajú ho a možno tak vetrať menej často, a teda aj do miestnosti sa dostane menej prachu.

Pozor na infrapanely s hrubým povrchom, ich povrch nemožno prakticky vyčistiť a v prípade, že Vám predajca ponúkne premaľovanie panelu aj svojpomocne, nejedná sa o kvalitný produkt ani predajcu!

Adresa a kontakty


Otavská 175/12, 196 00 Praha - Čakovice

IČ: 27887626, DIČ: CZ27887626

Obchod: +420 608 366 736, 737

Fakturácia: +420 777 287 299

Kontaktný formulár


USBY s.r.o. / Redwell GmbH

Už od roku 2005 zaisťujeme v ČR a SR komplexné služby, od poradenstva pri výbere vhodného typu infrakúrenia Wellina, cez ich dodávku, až po konečnú inštaláciu tohoto vykurovacieho systému. Infrapanely Wellina predstavujú dokonalé spojenie dizajnu, kvality a vysokej účinnosti.

Novinky

25.1.2018 - aktualizácia webu www.usby.cz na nový dizajn a rozšírený obsah o vykurovanie infrapanelmi.

© Copyright 2017. USBY s.r.o.

Tiráž | Kontakt